Ekonomi

AB, Rusya’ya yaptırımları delenleri cezalandırmaya hazırlanıyor

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, Rusya’ya uygulanan yaptırımların ihlal edilmesini AB suçları listesine ekledi.

AB Konseyi, üye ülkelerin Rusya’ya yönelik kısıtlayıcı önlem ihlalini AB Anlaşması’nda yer alan “AB suçları” listesine eklenmesi kararını oybirliğiyle aldıklarını açıkladı.

Açıklamada, AB’nin Ukrayna savaşı nedeniyle Rusya’ya yönelik bir dizi kısıtlayıcı tedbir aldığı ve bu önlemlerin tam olarak uygulanmasının temel olduğu söz edildi.

Halihazırda üye ülkelerde, kısıtlayıcı tedbirlerin ihlalinin ne olduğu ve ihlal durumunda hangi cezaların uygulanması gerektiği konusunda farklı tanımlar yer aldığı anımsatılan açıklamada, bunun yaptırımların farklı derecelerde uygulanmasına ve bu yaptırımların etrafından dolaşılması riskine yol açtığı kaydedildi.

Açıklamada, kısıtlayıcı önlemlerin ihlalinin AB hataları listesine dahil edilmesi ile yaptırımların AB çapında emsal düzeyde uygulanmasını sağlayacaklarını, yaptırımları ihlal etmeye yönelik teşebbüslerin caydırıcı hale geleceği belirtildi.

Bu etapta, AB Komisyonu’nun AB kısıtlayıcı önlemlerinin ihlali nedeniyle cezai suçlar ve cezaların tanımlanmasına ilişkin kuralları içeren bir yönetmelik teklifi sunacağına işaret edilen açıklamada, taslağın üye ülkeler ve Avrupa Parlamentosu (AP) tarafından müzakere edilerek son halini alacağı kaydedildi.

AB’nin kelam konusu yasal düzenleme ile Rusya’ya uygulanan yaptırımları ihlal eden AB dışındaki ülkelerden kişi ve kuruluşları da kendi yaptırım listesine dahil edebilmesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etimesgut Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu