Haber

ABD ve İngiltere, Kosova’nın kuzeyindeki barikatların kaldırılmasını talep ediyor

ABD’nin Priştine ve Belgrad büyükelçilikleri, Sırp grupların Avrupa Birliği (AB) Hukukun Üstünlüğü Misyonu’na (EULEX) bağlı devriye grubuna düzenlediği saldırının ardından kuzey Kosova’daki gelişmelere ilişkin ortak açıklama yaptı.

Açıklamada, Kosova makamlarına yönelik baskına karıştığından şüphelenilen bir kişinin gözaltına alınmasının, Kosova makamlarına ve yerel halka yönelik tehdit ve endişe uyandırmak ve yasadışı olarak kapatılmasına neden olmak için kullanıldığı belirtildi. yollar. EULEX ve NATO’nun Kosova Barış Gücü’nün (KFOR) güvenliğini ve serbest dolaşımını sağlama çabalarını memnuniyetle karşılıyor ve destekliyoruz.” ifadeleri yer aldı.

Açıklamada, durumu hafifletmek ve provokatif eylemlerden kaçınmak için acil önlemler alınması çağrısında bulunuldu.

Priştine ve Belgrad’daki İngiliz büyükelçilikleri de ortak açıklamalarında yerel Sırpların Kosova’nın kuzeyinde kurdukları barikatların kaldırılması çağrısında bulundu.

NATO’nun çalışmalarını desteklediklerini ifade eden açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“ABD ve Avrupa Birliği (AB) ile birlikte, Kosovalı yetkililere yönelik saldırıya karıştığından şüphelenilen bir kişinin gözaltına alınmasının ardından kuzey Kosova’daki mevcut durumla ilgili derin endişemizi ifade ediyoruz. Tehdit veya endişe edilecek bir durum değil.”

Yasadışı tüm engellerin kaldırılmasının ve şiddet içeren tehditlerin sona erdirilmesinin beklendiği vurgulanan açıklamada, AB’nin arabuluculuk yaptığı Kosova-Sırbistan diyaloğunun, çatışmaların çözümü ve ilişkilerin normalleşmesi konusunda anlaşmaya varılması için bir araç olduğu belirtildi.

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Kosova’da yaşanan gerginliğe ilişkin yaptığı açıklamada, ülkenin kuzeyindeki 4 belediyede erken genel seçimlerin ertelenmesi kararıyla Kosova’nın tansiyonu düşürdüğünü, Sırbistan’ın ise tam tersini yaptığını açıklayarak, Kosova’da tansiyonun düştüğünü bildirdi. Sırp kuvvetlerini Kosova’ya gönderecekti.

Sırbistan’ın bu telaffuzunun kabul edilemez olduğunu söyleyen Baerbock, EULEX’e yönelik saldırının kabul edilemez olduğunun altını çizdi.

Kosova Başbakanı Albin Kurti, Kosova Güvenlik Konseyi toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Kosova’daki savaşın sona ermesinden 23 yıl sonra Sırbistan’ın yeniden savaş ve orduyu Kosova topraklarına geri çekmekle tehdit ettiğini belirtti.

Kurti, KFOR’u ülkenin kuzeyinde serbest dolaşımı garanti altına almaya davet etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etimesgut Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu