Ekonomi

Airbus üretim artışında parça ve işgücü sıkıntısı çekiyor

Airbus SE, parça ve işgücü sıkıntısı nedeniyle ticari yolcu jetleri için üretim planları üzerinde artan bir baskı yaşıyor. Sektörün önde gelen isimleri Perşembe günü bu sıkıntıların yılın ikinci yarısı için planlanan birkaç düzine uçağın montajında gecikmelere yol açabileceğini açıkladı.

Bu sıkıntıların Airbus’ın 2024 teslimat hedefleri üzerindeki etkisi belirsizliğini koruyor. Şirket daha önce 2024 yılında 800 uçak teslim etmeyi hedeflediğini açıklamış ve bu rakamı son çeyrek sonuçlarını açıklarken de yinelemişti. Ancak, üretim kararları ile teslimatlar arasında genellikle birkaç aylık bir gecikme olduğu için teslimatlar üzerindeki gerçek etki hemen belli değil.

Artan talebi karşılamak amacıyla Airbus, üretim kapasitesinde önemli bir artış için çalışıyor. Şirket 2026 yılına kadar üretimini yaklaşık %50 artırarak ayda 75 dar gövdeli uçağa ulaşmayı hedefliyor. Mevcut yavaşlama bir zorluk teşkil etse de, konuya yakın kaynaklar Airbus’ın orta vadeli üretim hedeflerine ulaşmak için bu gecikmelerden zamanında kurtulabileceğinden umutlu olduğunu belirtti.

Airbus’tan bir sözcü, grubun daha önce 2024 için belirttiği teslimat hedefine atıfta bulunmanın ötesinde ek yorum yapmaktan kaçındı. Dünyanın en büyük uçak üreticisi olarak bilinen şirket, tedarik zincirindeki aksaklıklara karşı son derece hassas olan bir sektörde üretimini artırmanın zorluklarını aşmaya çalışıyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etimesgut Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu