İş

AMD’nin Zen 5 CPU’ları, CoPilot+ PC’lere de güç verecek

Microsoft yapay zekalı asistanı CoPilot ile önemli bir kullanıcı kitlesini kendisine bağlamayı başardı ve CoPilot+ AI bilgisayarlarla yeni bir dönemin kapısını açtı. AMD de artık CoPilot’un başarısını ve yapay zeka çağında yerini sağlamlaştırdığını kabul etmiş olacak ki, işlemcilerini CoPilot+ AI bilgisayarlarla uyumlu hale getiriyor.

AMD CEO’su Lisa Su, Computex 2024’te sahneye çıkarak şirketin uzun zamandır beklenen Zen 5 CPU’larını tanıttı; bunlar arasında hem güçlü yeni masaüstü işlemciler hem de sürpriz bir hareketle “Copilot+ için hazır” olan yapay zeka çipleri yer alıyor.

Bu yeni yapay zeka işlemcileri Temmuz ayında piyasaya sürülecek ve hem masaüstü hem de dizüstü bilgisayar modellerini içerecek. Masaüstü modeller oyun gibi daha geleneksel görevlere odaklanırken, dizüstü işlemcileri ise artık Qualcomm’un Snapdragon X yongalarıyla (ve Intel’in yeni Lunar Lake çipleriyle) doğrudan rekabeti hedef alıyor olacak. Yani iş uygulamalarında yapay zekayı destekleyecek.

Genel olarak yeni masaüstü modelleri arasında Ryzen 5 9600X, Ryzen 7 9700X, Ryzen 9 9900X ve Ryzen 9 9950X yer alırken, yeni dizüstü bilgisayar modelleri ise Ryzen AI 9 HX 370 ve Ryzen AI 9 365 ile başlayacak. Oyuna ve grafik uygulamalarına odaklı masaüstü işlemcilerin dizüstü versiyonları ise bir sonraki dalgada piyasaya çıkacak gibi görünüyor.

AMD, sınıfının en iyisi Ryzen 9 9950X yongasının %56’ya kadar daha hızlı üretkenliğe ve %23’e kadar daha hızlı oyun deneyimine sahip olacağının sözünü veriyor. Bu işlemci rakip Intel’in Core i9-14900K yongasının AMD karşılığı olacak.

Ancak en önemli çıkış noktası AMD destekli yeni dizüstü bilgisayarlarda olacak. Şirket, Ryzen 9 dizüstü bilgisayar çiplerini Ryzen AI olarak yeniden markalandırıyor. Bu da dizüstünde yapay zekaya odaklandığını gösteriyor. Bu işlemcilerde, önceki nesilde 16 TOPS olan nöral işlem birimi, 50 TOPS’a yükseltiliyor. 3 kattan daha fazla bir iyileştirme…

Qualcomm’a büyük bir darbe mi geldi?

Kağıt üzerinde bu, Apple’ın M4 yongasındaki 38 TOPS biriminden veya Qualcomm’un Snapdragon X yongalarındaki 45 TOPS biriminden saniyede daha fazla hesaplama yapmayı mümkün kılacak. Pratikteki sonuçlarını ise testlerde göreceğiz.

Bu aynı zamanda Copilot+’a geçmek isteyen ama Arm’da x86 programlarını taklit etmekle uğraşmak istemeyen herkes için de harika bir haber; çünkü AMD’nin basın toplantısında yeni AI çiplerinin MSI, Asus, Lenovo ve daha birçok iş ortağının Copilot+ dizüstü bilgisayarlarına güç sağlayacağını doğrulandı. Hatırlayacağınız üzere Arm işlemcili Copilot+ bilgisayarları yapay zeka odaklı olarak üretiliyordu ancak işlemci uyumsuzluğu nedeniyle piyasadaki her oyunu ve yazılımı çalıştıramayacağı da vurgulanmıştı. x86 tabanlı AMD işlemcileri denkleme girince artık Copilot+ bilgisayarlarda tüm Windows/PC oyunlarını ve yazılımlarını çalıştırmak mümkün olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etimesgut Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu