Ekonomi

Avrupa’da Soğukta Kalanların Sayısı Artıyor

Rusya-Ukrayna savaşı öncesinde AB’nin en büyük doğal gaz tedarikçisi olan Rusya’dan Avrupa’ya yapılan doğal gaz sevkiyatı, savaşın ardından önemli ölçüde düşerken, Birlik ülkelerinde yaşayan yaklaşık 42 milyon kişi geçtiğimiz kış evlerinde soğukta kaldı.

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), 2022 yılında AB üyesi ülkelerde ev ısıtmasına ilişkin yapılan araştırmanın sonuçlarını yayınladı.

Buna göre geçen kış 448 milyona ulaşan AB nüfusunun yüzde 9,3’ü evlerini gerektiği gibi ısıtamadı. Böylece geçen yıl kış aylarında 41,6 milyon AB vatandaşı soğukta kaldı. AB ülkelerinde evini gerektiği gibi ısıtamayanların oranı 2021’de yüzde 6,9 ​​oldu.

Evini ısıtamayanların sayısının hızla artması dikkat çekti. Geçen kış evini ısıtamayanların oranı bir önceki yıla göre yüzde 2,4 arttı.

AB ülkeleri arasında evini ısıtamayanların oranının en yüksek olduğu ülke ise yüzde 22,5 ile Bulgaristan oldu. Bulgaristan’ı yüzde 19,2 ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY), yüzde 18,7 ile Yunanistan, yüzde 17,5 ile Portekiz ve Litvanya, yüzde 17,1 ile İspanya ve yüzde 15,2 ile Romanya takip etti.

Evini gerektiği gibi ısıtamayanların oranı Fransa’da yüzde 10,9, İtalya’da yüzde 8,8, Almanya’da yüzde 6,6 ve Hollanda’da yüzde 5,3 olurken, bu oranın en düşük olduğu ülkeler ise yüzde 1,4 oldu. Bunlar yüzde 2,1 ile Finlandiya, yüzde 2,6 ile Lüksemburg, yüzde 2,6 ile Slovenya ve yüzde 2,7 ile Avusturya oldu.

Rusya-Ukrayna Savaşı’ndan önce Rusya, AB’nin en büyük doğal gaz tedarikçisiydi. Savaşla birlikte Rusya’dan Avrupa’ya doğalgaz sevkiyatı büyük ölçüde düştü.

Avrupa’da gaz ve elektrik fiyatları hızla yükseldi ve AB genelinde enerji krizi başladı.

haberbozuyuk.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etimesgut Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu