Haber

Bornova’da 61 bin 673 binanın kimlik belgesi verildi

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, 30 Ekim depreminin ardından kenti afetlere karşı dayanıklı hale getirmek amacıyla başlattığı bina envanter çalışmalarının Bornova ayağı tamamlandı. İlçedeki 61 bin 673 binanın kimlik belgesi çıktı. Vatandaşlar bizizmir.com adresindeki “Bina Envanteri” sekmesinden konutlarıyla ilgili tüm bilgilere ulaşabiliyor. Bu çalışmayla toplam 94 bin 773 binanın yapı kimlik belgesi oluşturuldu.

Türkiye’nin en kapsamlı deprem araştırma ve risk azaltma projelerini başlatan İzmir Büyükşehir Belediyesi, bina envanterinin yanı sıra fayların da incelendiği sismisite ve konum araştırmalarına devam ediyor. Bayraklı’nın ardından Büyükşehir Belediyesi de mevcut bina stoğu envanter çalışmaları kapsamında Bornova’da 61 bin 673 binanın denetimini tamamladı. Vatandaşlar, kimlik belgesi oluşturulan konutlara ilişkin tüm bilgilere bizizmir.com/ adresindeki “Bina Envanteri” sekmesinden ulaşabiliyor.

 

Binalarla ilgili bilgilere hızla ulaşabilecekler

Yapılan çalışmayla vatandaşlar yaşadıkları binalarla ilgili bilgilere hızlı bir şekilde ulaşabilecek.

Yapı kimlik belgesinde ada/parsel, ruhsat tarihi, yapı kullanma izin belgesi, toplanma alanları gibi bilgiler yer almaktadır.

 

Toplam 94 bin 773 binanın yapı kimlik belgesi oluşturuldu.

Pilot bölge olarak belirlenen Bayraklı’da 33 bin 100 binayı inceleyen ve bina kimliklerini oluşturan Büyükşehir Belediyesi, Bornova’da çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte toplam 94 bin 773 binanın bina kimlik belgelerini tamamladı. Büyükşehir Belediyesi, Bayraklı ve Bornova’nın ardından Konak’ta da 64 bin 587 binada denetim yapacak.

 

Binada ön inceleme sürüyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kentin afetlere karşı dayanıklı hale getirilmesi amacıyla başlattığı yapı denetimi ön çalışması için başvurular devam ediyor. Başvuruda bulunan 5 bin 399 binadan 4 bin 170’i çalışmaya uygun görüldü, 3 bin 690’ının ise bina ön inceleme saha çalışması tamamlandı. Analizi tamamlanan binaların kesin raporlarına bizizmir.com/tr/IzmirYapiDurumTespiti adresinden ulaşılabileceği bilgisi de başvuru yapan kent sakinlerine iletildi.

 

Depremsellik ve zemin etüdü devam ediyor

Türkiye’nin en kapsamlı deprem araştırma ve risk azaltma projeleri İzmir’de başlatıldı. Deprem çalışmaları için 5 yılda 150 milyon lira kaynak kullanıldı. Karada ve denizde başlattığı depremsellik araştırmalarını bina envanteri ve zemin çalışmaları ile sürdüren Büyükşehir Belediyesi, gelecekte İzmir’i etkileyebilecek riskleri bütünsel bir bakış açısıyla belirliyor.
Kara ve denizdeki fayların incelendiği sismisite araştırmasının laboratuvar ayağı tamamlandığında, sadece eski depremlerin izleri değil, deniz tabanındaki gevşek malzemede gelişen tsunami ve eski heyelanların izleri de ortaya çıkacak. takip edilebilmektedir.

Zemin yapısı ve zemin davranış özelliklerinin modellenmesine de Bornova’dan başlandı. Ölçümler 1.700 noktada yapılıyor. Proje kapsamında Bayraklı, Bornova ve Konak bölgelerinde toplam 12 bin hektar alanda mikrobölgeleme çalışmaları yapılıyor.

Bina envanteri çalışmaları kapsamında İzmir genelinde 903 bin 803 binanın incelenmesi hedefleniyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etimesgut Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu