Ekonomi

BOSİAD’dan meslek liseliye ‘logolu’ çağrı

BURSA (DÜNYA) – Rasim Çağan başkanlığındaki BOSİAD’ın yeni idare şurası, Bursa Valisi Yakup Canbolat’ı ziyaret ederek yeni çalışma periyodu ve gündemdeki projelerini anlattı. Gençleri mesleksel eğitime özendirerek bu alanda farkındalık yaratmak maksadıyla seslendirdikleri ve rol aldıkları rap klibi projesine değinen BOSİAD Lideri Rasim Çağan, “Şimdi bu farkındalığı bir adım daha öteye taşıyarak fabrikalarımızın kapısına ‘Bu fabrikada meslek lisesi önceliğimizdir’ sloganlı logolar asacağız. Bu projenin 2019’da daha fazla üstüne giderek çeşitli faaliyetler gerçekleştirmek istiyoruz. Tüm faaliyetlerimizi evvel bölge sanayicilerimizin, sonra da ülkemizin ekonomik ve toplumsal alandaki gelişimi üzerine kurguluyoruz. Bu alanda oluşturduğumuz şuur ne kadar yüksek olursa, yararını o kadar çok göreceğimize inanıyorum” dedi.

Çevre müsabakası ödül merasimine davet

‘Çevreci üretim temiz gelecek’ sloganıyla Bursa’ya örnek olmuş bir etraf müsabakası düzenlediklerini de anlatan ve bu yıl ki müsabakanın ödül merasimine Vali Canbolat’ı da davet eden Çağan, “Biz bu yola kirletmeden ve tüketmeden de üretimin mümkün olduğunu göstermek ve çocuklarımıza temiz bir dünya bırakmak konusunda farkındalık yaratmak için çıktık. Geride kalan 3 yarışma sonunda da başarılı olduğumuzu görmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Burada en önemli konu ise yerinde kirliliği engellemek” diye konuştu.

Klibi çok beğendim”

Klibi çok beğendiğini belirten Vali Canbolat da, “Sanayicimizin bu işe istekli olması bizi de memnun etti. Geleceğimiz ve ülke ekonomimiz açısından çok kıymetli bir proje bu ve sizleri kutluyorum. Bu projeyi desteklememiz lazım. Lakin sanayicilerin okulu yalnızca desteklemesi değil, takip etmesi de gerekiyor. İş insanları ve endüstricilerden oluşan bir müşavere heyeti ilgili okulu, irtibatlı olduğu sanayi bölgesinin gereksinimlerine nazaran yönlendirebilir; gereksinimlerin belirlenmesinde, giderilmesinde ve hatta kısımların, derslerin seçilmesinde belirleyici olabilir. Yalnızca burs vermek, atölye yenilemekle zihniyet dönüşümünü sağlayamayız. Ve şu an Bakanlık da bu model üzerinde çalışıyor” dedi.

“Çevre kırmızı çizgimiz”

Çevre konusunda da “Çevre bizim kırmızı çizgimiz” diyen Vali Canbolat, şunları söyledi: “Bursa, sanayisinin hızlı büyümesinden dolayı çevrenin hızlı kirlenmesi ile karşı karşıya olduğu bir şehir. Sanayici bu konuda bilinçli, ancak şehrin tesisleri yeterli gelmeyebiliyor. Bu atıkların bertaraf edilmesi, aynı zamanda dönüşümünün sağlanması çok önemli bir konu. Kentle sanayi iç içe olduğundan, birlikte yaşayacak şartları oluşturmamız lazım. Bu şekilde çevresel değerlere farkındalık oluşturan projeleri de artırmamız gerekiyor.”

Heykel’deki tarihi Valilik Binası’ndaki ziyarete; BOSİAD Lideri Rasim Çağan ile idare heyeti üyeleri Mefküre Zümbülova, Meltem Turan, İhsan İpeker, Özgür Şahin ve Emre Yılmaz katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etimesgut Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu