Ekonomi

CHP’nin büyük kurultayı için geri sayım başladı

CHP’nin bu hafta sonu yapılacak büyük kurultayı için geri sayım başladı.

Divan başkanlığını Ekrem İmamoğlu’nun üstleneceği kongrenin ilk gününde genel başkan seçimi, ikinci gününde ise Parti Meclisi (PM) ve Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) seçimi yapılacak. .

Kongrede 1368 kongre delegesi yeni genel başkan ve Başbakan üyelerini belirleyecek. CHP Genel Başkanı adayı olabilmek için 65 delegenin, Parti Meclisi üyeliği adayı olabilmek için ise 10 delegenin imzası aranacak.

Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun delegeler tarafından yeniden aday gösterilmesi, Manisa Milletvekili Özgür Özel’in ise aday olmak için yeterli sayıya ulaşması bekleniyor.

“Demokrasi ve birlik kongresi”

CHP’nin hafta sonu yapılacak kurultayında da slogan belirlendi. Buna göre kongrenin sloganı “İkinci Yüzyılda Demokrasi ve Birlik Kongresi” olacaktır.

Kongrede adaylar arasında uzlaşma sağlanması halinde Başbakan seçimlerinin “blok liste” ve “fermuar” yöntemiyle yapılması bekleniyor. Fermuar yönteminin belirlenmesi halinde PM’ye bir erkek ve bir kadın üye girecek.

Kılıçdaroğlu 33. Olağan Kurultay’da seçildi

Deniz Baykal’ın istifasının ardından 2010 yılında yapılan 33. Olağan Kurultayı’ndan bu yana genel başkanlığını Kemal Kılıçdaroğlu’nun üstlendiği CHP’nin bugüne kadar 7 genel başkanı bulunuyor.

Kılıçdaroğlu, 37. Olağan Kurultay’da tek aday olarak gösterilerek yeniden başkan seçildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etimesgut Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu