Ekonomi

Çiftçilere yüzde 70 hibe ile 122 sağım makinesi desteği

Çiftçilere yüzde 70 hibe ile 122 sağım makinesi desteği

ELAZIĞ – Elazığ’ın Baskil ilçesinde çiftçilere yüzde 70’i hibeli 122 sağım ünitesi dağıtıldı.

Baskil Kaymakamlığı ve Elazığ İl Tarım ve Orman Müdürlüğü koordinasyonunda Baskil Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve DAP İdare Başkanlığı tarafından kabul edilen “Yüzde 70 Hibeli Sağım Makinesi Destekleme Projesi” tanıtıldı düzenlenen program ile Geçen yıl ilk kez 45 adet sağım makinesinin teslim edildiği ilçedeki çiftçi sayısı bu yıl yüzde 300 artarak 122’ye yükseldi. Yüzde hibe, Baskil ilçesinde sağım için 1 milyon TL’lik yatırım yaptıklarını kaydetti.

Baskil Kaymakamı Ömer Tuğrul Kundakçı mutlu bir gün geçirdiklerini belirterek, “İlçemize, vatandaşlarımıza bir proje daha kazandırılmış ve vatandaşın hizmetine sunulmuş olmaktan dolayı mutluluk ve gurur duyuyoruz. 122 adet sağım makinesini teslim ediyoruz. Yaklaşık bir buçuk ay önce tarım makinelerini vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. “Bu projenin kısmi haberini orada verme ayrıcalığına sahip oldum. Allah’a şükürler olsun ki bunu size aktarma ayrıcalığına eriştim. Burada yine hayvancılık noktasında süt üretimi için değerli bir üretim imkanımız var. Vatandaşlarımız her zaman her şeyin en iyisine layıktır. Çalışmalarımız ve projelerimiz her zaman devam edecektir” dedi.

Baskil ilçesinde geçen yıldan bu yana hayvancılığın ilk ürünü olan sütün gerçek hayvancılıkla birlikte değeri için çalışmalarımızı yürütüyoruz. Geçen yıl 45 adet sağım makinesini ilk kez çiftçilerimizin hizmetine sunduk. Bu yıl 122 adet sağım makinası teslim ederek bu sayıyı yüzde 300 artırıyoruz. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Baskil ilçesinde sağım için 1 milyon TL’lik yatırım yaptı. Yüzde 75’i DAP İdaresi tarafından finanse edilen bu süt saptırma makinelerinin temel ideolojisi, besicilik alanımızda ürettiğimiz sütleri alıp daha hijyenik bir şekilde işlemek.”

Devletin vatandaşlara sağladığı bu uygulamanın faydalı olduğunu söyleyen çiftçilerden Ali Haydar Güler, emeği geçen herkese teşekkür etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etimesgut Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu