Haber

Diyarbakır Lice’de dün başlayan yangın devam ediyor

Evrim Denizi

DİYARBAKIR- Diyarbakır’ın Lice ilçesine bağlı Kutlu ve Kabakaya köylerinde dün sabah saatlerinde başlayan yangın bu sabah söndürüldü. Ancak yetersiz müdahale nedeniyle yangın zirvelerde devam ediyor.

Köylülerin müdahale etmeye çalıştığı yangın yerleşim yerlerine yaklaştı. Yangına yeterli müdahalenin yapılmamasına tepki gösteren Mezopotamya Ekoloji Hareketi üyeleri, Yeşil Sol Parti milletvekilleri ve Emek ve Demokrasi platformu bileşenlerinden oluşan heyet ile yangının devam ettiği alana gitti. Kutlu köyüne giden heyet, köylülerle bir meydana gelerek yangına daha aktif müdahale etmenin imkanlarını görüştü.

YÜKSEKTE YANGIN SÜRÜYOR

Yeşil Sol Parti Diyarbakır Milletvekili Ceylan Kupalo Akça, artan küresel ısınma nedeniyle tüm dünyada yangınların arttığını gördüklerini söyledi.

Yeşil Sol Parti Diyarbakır Milletvekili Ceylan Cupolo Akça

Bölgedeki yangınları değerlendiren Akça, “Yangınlar ya hava saldırıları ya da bombardımanlar sırasında çıkıyor. Doğal yangınlarda ya müdahale edilmiyor ya da müdahale gecikiyor. Tüm bu yangınları bir arada düşündüğümüzde ortaya çıkan durum ortada. Devletlerin küresel ısınmaya ve iklim krizine karşı herhangi bir önlem alamadıklarını belirterek, “Şu anda Lice’nin Bamitnî (Kutlu) köyündeyiz. Yangın yer yer söndürüldü ancak tepelerde yangın devam ediyor. Ve bu ateş kendi haline bırakılmış gibi görünüyor. Diyarbakır’dan Lice’ye giderken herhangi bir müdahale ekibi veya itfaiye görmedik. Burada yaşayan insanlar.” “Evler var ama hiçbir önlem alınmadı. Devlet burada köylülerin durumunu Allah’a bırakmış görünüyor. Yeşil Sol Parti milletvekilleri olarak durumun takipçisi olacağız” dedi.

Naif Yaylı

‘CAN GÜVENLİĞİMİZ YOK’

Köyde yaşayan ve yangına müdahale etmeye çalışan Naif Yaylık, dün yangını fark ettiklerini belirterek, “Müdahale etmek için arabalara bindik ancak yangın, rüzgarın da etkisiyle oldukça büyümüştü. geldik. Kendi imkanlarımızla söndürmeye çalışsak da gücümüz yetmedi. İki ev de dahil olmak üzere birçok alan yandı. “Yangın şu anda yer yer devam ediyor. İtfaiye dün geç geldi ve bir iki yere müdahale edip gitti. Şu anda zirvelerdeki yangın her an buraya gelebilir. Can güvenliğimiz yok. Onlarca hayvanımız var ve nereye gideceğimizi bilmiyoruz” dedi.

Heyetin Lice’deki yangınla ilgili görüşmeleri sürüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etimesgut Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu