Ekonomi

Enerji verimliliğindeki ilerleme hızının iki katına çıkarılması gerekiyor

Küresel sıcaklık artışını 1,5 santigrat derece durdurmak ve sıfır emisyon hedeflerine ulaşmak için, enerji verimliliğindeki ilerleme hızının 2030 yılına kadar ikiye katlanması ve yatırımların 1,8 trilyon dolara ulaşması gerekiyor.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), Fransa Enerji Dönüşümü Bakanlığı ev sahipliğinde ve Schneider Electric işbirliğiyle Versay’da düzenlenen 8. Küresel Güç Verimliliği Konferansı kapsamında “Enerji Verimliliği: Eylem için 10 Yıl” başlıklı raporunu yayınladı.

Rapora göre, geçen yıl dünyada güç verimliliğindeki ilerleme yüzde 2,2’ye ulaştı. Bu oran son 5 yılın ortalamasının iki katıydı.

Küresel enerji talebi yüzde 1 artarken, enerji verimliliği uygulamalarında iyileştirme olmazsa talep artışının 3 katına çıkacağı hesaplandı.

Geçen yıl küresel enerji tüketiminin yüzde 70’ini temsil eden ülkeler, elektrik krizine karşı verimlilik politikalarını ve önlemlerini güçlendirdi. Güç verimliliği konusunda geniş çaplı bilinçlendirme kampanyaları yürüten 25 ülke, tüketicileri yüksek faturalardan korumak için 900 milyar dolar harcadı.

Tüketici faturalarını azaltmak, yeni istihdam fırsatları yaratmak ve sera gazı emisyonlarını azaltmak için, güç verimliliğindeki ilerleme hızının geçen yıla göre ikiye katlanarak 2030 yılına kadar yılda yüzde 4’e ulaşması gerekiyor.

Bu yıl 600 milyar dolar gibi rekor seviyeye ulaşması beklenen küresel enerji verimliliği yatırımlarının 2030 yılına kadar 1.8 trilyon dolara çıkması gerekiyor.

Enerji verimliliğinde gerekli ilerleme sağlanarak dünya genelinde 12 milyon yeni istihdam yaratılacağı ve 800 milyon kişinin elektriğe erişiminin sağlanacağı öngörülmektedir.

“Enerji verimliliğinde vitesi artırmamız gerekiyor”

IEA Lideri Fatih Birol, rapora ilişkin yaptığı değerlendirmede, güç verimliliğinde güçlü bir ivme yakalandığını belirterek, “Küresel enerji talebinin yüzde 70’ini temsil eden ülkeler, 2011’in başından bu yana verimlilik politikalarını güçlendirdi veya yeni politikalar getirdi. enerji krizi Şimdi 2030’a kadar enerji verimliliğini hızlandırmamız gerekiyor. Ve ilerlemeyi iki katına çıkarmalıyız.” sözlerini kullandı.

Fransa Enerji Dönüşümü Bakanı Agnes Pannier-Runacher, enerji ve iklim krizlerine karşı enerji tasarrufu ve verimliliğin en temel önlem olduğunu belirterek, “Enerji verimliliği aynı zamanda temiz enerji dönüşümü için atılabilecek en kritik adımlardan biridir.” değerlendirmesini yaptı.

Schneider Electric Yönetim Kurulu Başkanı Jean-Pascal Tricoire, enerji ve iklim krizini önlemede birinci önceliğin enerji tüketimini optimize etmek olduğuna değinerek şunları söyledi:

“Bütün olanaklara sahibiz, sahip olmadığımız tek şey zaman. Elektrifikasyon ve dijital enerji verimliliği teknolojilerinden tam anlamıyla yararlanarak daha fazla zaman kaybedemeyiz.”

IEA’dan hükümetler için politika önerileri

IEA, güç verimliliği uygulamalarını desteklemek için hükümetlere politika önerileri sunmak üzere araç setini güncelledi. Güç verimliliği için acil küresel eylemde bulunma amacıyla 10 stratejik unsuru içeren araç seti, şube bazlı politika içeriklerini de içeriyor.

Bu yıl araç setine saf pişirme tesisleri ve güç verimliliği finansmanı dahil olmak üzere iki yeni politika paketi eklendi.

Küresel güç ve iklim hedefleri için güç verimliliğinde atılması gereken acil adımlar, IEA’nın bu yıl 7-8 Haziran tarihlerinde düzenleyeceği 8. Küresel Enerji Verimliliği Konferansı’nda ele alınacak. Konferansa 80 ülkeden 30’u bakan ve 50’si şirket yöneticisi olmak üzere 700 kişinin katılması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etimesgut Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu