Haber

Finlandiya’nın NATO başvurusuna Macaristan’dan onay

Macaristan parlamentosu, Finlandiya’nın NATO’ya katılım protokolünü ezici bir çoğunlukla onayladı. Pazartesi akşamı yapılan oylamada 182 milletvekili lehte, 6 milletvekili aleyhte oy kullandı. Hiçbir milletvekili çekimser oy kullanmadı.

Macaristan’ın onayından sonra Türkiye, Finlandiya’nın üyeliği için parlamento onayı vermeyen tek NATO ülkesi oldu.

İsveç’in NATO’ya katılımına ilişkin protokol Macar parlamentosunda da görüşüldü ancak oylama şu anda gündeme dahil edilmedi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya’nın başvurusu için Meclis’te onay sürecinin başlatılacağını açıklayarak, İsveç’in terörle mücadelede henüz yeterli adımları atmadığı sinyalini verdi.

Erdoğan’a yakınlığıyla tanınan Macaristan’ın sağcı popülist başbakanı Viktor Orban, daha önce iki İskandinav ülkesinin NATO’ya katılmasından yana olduğunu açıklamış ancak parlamentodaki onay süreci çeşitli nedenlerle yeniden ertelenmişti.

Orban, İsveçli ve Finli siyasetçilerin ve iki ülke medyasının Macaristan’ı hukukun üstünlüğündeki eksiklikler ve yolsuzluklar nedeniyle “haksız yere eleştirdiğini” iddia etti.

Geçen yıl İsveç ve Finlandiya, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali nedeniyle uzun süredir devam eden askeri tarafsızlık ilkelerini sona erdirerek NATO üyeliğine başvurmaya karar verdiler. 30 üye ülkenin tamamının onayı ile yeni üye kabulü mümkündür.

dpa/TY, Birleşik Krallık

DW Türkçe’ye sansürsüz nasıl erişebilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etimesgut Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu