Ekonomi

KOSGEB’den depremden etkilenen işletmelere 450 milyon dolar destek

KOSGEB Başkanı Ahmet Serdar İbrahimcioğlu, depremden etkilenen 11 ildeki işletmelere yönelik başlatılan 450 milyon dolarlık destek paketine 45 bin başvuru yapıldığını, 2 bin başvurunun ödemesinin onaylandığını söyledi.

KOSGEB Başkanı Ahmet Serdar İbrahimcioğlu, deprem bölgesindeki saha ziyaretleri kapsamında Gaziantep’in İslahiye İlçesi’ne geldi. Geçtiğimiz hafta Hatay, Kahramanmaraş, Adıyaman ve Malatya’da KOBİ’lerle bir araya gelerek ‘Deprem Sonrası Mikro, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Yeniden Canlandırma Projesi’nin tanıtımını yapan KOSGEB Lideri İbrahimcioğlu, depremden en çok etkilenen bölgelerden İslahiye’de esnafla buluştu. , Bu hafta. İslahiye Ticaret Odası’nda esnafla bir araya gelen İbrahimcioğlu, projenin detayları hakkında bilgi vererek başvuru ve onay sürecini anlattı.

’26 BİN DEĞERLENDİRİLDİ’

KOSGEB Başkanı Ahmet Serdar İbrahimcioğlu, projeyle deprem bölgesinde ticareti canlandırmayı hedeflediklerini belirterek, 15 gün içinde 45 bin başvuru aldıklarını, bunların 26 bininin değerlendirildiğini söyledi.

İbrahimcioğlu, 2 bin başvurunun ödemesinin onaylandığını belirterek, şunları söyledi:

Buraya geldiğimizde depremin yıkıcı etkisini bizzat gördük. Bu bölgenin aldığı insanları kutsadığına inanıyoruz. Proje ile özellikle 4 il ve bu 2 ilçedeki işletmelere, hasarsız olsalar dahi, hasar durumlarına göre takviye verileceği belirtildi. Amacımız ticaretin çarkını döndürmek için bu paranın 11 ilimize girmesini sağlamak. Bu para ödenmeye başlayınca ekonominin çarkının dönmesini istiyoruz. 15 günde 45 bin başvuru aldık. Çünkü programı çok kolay hale getirdik. Dileğimiz esnafın bir an önce başvuru yapmasıdır. Arkadaşlarıma bu başvurunun ne kadarını değerlendirdiğimizi sordum. 26 bin başvuru değerlendirildi. Ödemelerini onayladığımız arkadaşlarımız var. 2 bin ödeme onaylandı. Hızlı başvurup hızlı ödeme yaptığımız bir programdır. Dükkanların kapatılmasını, işyerlerinin faaliyete geçmesini istiyoruz. Bu desteğin en önemli kısmı bankanın olmaması ve faizin olmamasıdır. Bu nedenle bu can damarının ticaretin çarkını çevireceğine inanıyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etimesgut Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu