İş

Kripto paralar haftaya satış baskısıyla başladı

Investing.com – Kripto paralar, haftanın son günü hızlanan düşüş ivmesini bugün de devam ettiriyor. 

Kripto para toplam piyasa kıymeti, gün içinde devam eden satıcı seyirle 800 milyar doların altına geriledi. Son 24 saatlik ortalama süreç hacmi ise 60 milyar dolar ile düşük seyretmeye devam ediyor. 

Piyasada olumlu haber eksikliğinin yanında birçok kripto şirketinin finansal durumlarının kötüleşmeye devam etmesi, kripto yatırımcılarını da huzursuz ediyor. Piyasa algısını ölçen kripto para endişe ve risk iştahı endeksi, şu an 21 düzeyinde çok endişe bölgesinde bulunmaya devam ediyor. 

Diğer yandan piyasa bedeli, FTX krizinin tepe yaptığı 9 – 10 Kasım tarihlerinde görülen düzeye geri döndü ve böylece tıpkı haftada ABD enflasyonunun beklentinin altında gelmesiyle başlayan toparlanma hareketinin kazanımları silinmiş oldu. 

ABD seansı öncesi birinci 100 kripto paranın 94’ü dünkü fiyatına nazaran ekside devam ediyor. 

Bitcoin, gün içi süreçlerde satıcılı hareket ederken son 24 saatte %3’e yakın düşüş görerek 16.000 dolar hududunda hareket etmeye başladı. Üst taraflı ataklar ise daha düşük tepeler oluşturmaya başladı. Bu da 16.000 dolar takviyesi için baskının artmasına neden oluyor. 

Ethereum’da kayıplar %4’e yaklaştı. Şu an 1.120 dolarda süreç gören ETH, bu noktada direnç görmeye devam ediyor.

Altcoin piyasasında son durum

İlk 10’da yer alan başka kripto varlıklar, sabah saatlerine göre kayıplarını bir nebze azaltsa da negatif bölgede kalmaya devam ediyor. ABD süreç saatlerinden evvel birinci 10’da son 24 saatte en çok düşen altcoin’ler, %6 bandında gerileyen XRP ve DOGE oldu. 

İlk 100 kripto para ortasında az sayıda varlık kıymet artışına sahip. Bunlar ortasında piyasanın tersine hareket eden Huobi Token, Bugün %12 yükselişle birinci sırada yer alıyor. Akabinde 88. sıradaki NEM, % 6 bedel artışıyla gelirken Kasım ayında önemli bir yükseliş ivmesine sahip TWT, geçen hafta yatay kaldıktan sonra bugün %1 üzere kısıtlı bir yükselişle devam ediyor. 

İlk 100’de en çok düşen altcoin’lerin başında sırasıyla %16 ve %14 düşen Chiliz ve Algorand bulunuyor. Unus Sed Leo ve Near ise %9 bandında düşüşe bu iki altcoin’i takip ediyor.

ABD piyasasının açılışı öncesi vadeli endeksler, hafif negatif seyre sahip. Dolar endeksi ise geçen hafta 105 düzeyinde taban gördükten sonra tekrar yükselemeye başladı. Dolar son 3 iş gününde güçlenme belirtileri gösterirken bugün %1’e yakın artışla 107 bandında bulunuyor.

Yazar: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etimesgut Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu