Haber

Kuzey Kore, Güney Kore ve ABD “tehditlerine” yanıt olarak son füze denemesini bildirdi

Kuzey Kore, ABD ve Güney Kore’nin askeri tehditlerine yanıt olarak kıtalararası balistik füze tatbikatı düzenlediğini açıkladı.

Kuzey Kore’nin resmi haber ajansı, dün ateşlenen füzenin Kuzey Kore’nin “güçlü fiziksel nükleer caydırıcı gücünün” güvenilirliğini kanıtladığını bildirdi.

Haberde, ABD ve Güney Kore’nin askeri tehditleri nedeniyle kıtalararası balistik füze denemesi gerçekleştirildiğinden bahsedildi.

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’un kız kardeşi Kim Yo Jong, balistik füze fırlatılmasının ardından ABD ve Güney Kore’yi “bölgeyi istikrarsızlaştırmakla” suçlayarak kınamayı reddetti.

Kim Yo Jong, Kuzey Kore’nin düşmanca hareketlere karşı “çok güçlü ve ezici bir önlem” alacağı konusunda uyardı.

Kim, ülkesinin Güney Kore ile “henüz karşı karşıya gelmeye niyeti olmadığını” belirterek, “Güney Kore pervasız eylemlerinin sonuçlarını düşünse iyi olur” dedi. dedi.

Japonya ve Güney Kore, Kuzey Kore’nin dün erken saatlerde Japonya Denizi’nde balistik füze testi yaptığını bildirdi.

66 dakika havada kalan balistik füzenin 900 kilometre yol kat ettiği ve 5 bin 700 kilometre irtifaya çıkabileceği kaydedildi.

ABD, Kuzey Kore’nin kıtalararası balistik füze denemesini “şiddetle” kınadığını söyledi.

2022’de 37 denemede çeşitli tip ve menzilde yaklaşık 90 füze fırlatan Kuzey Kore’nin bu testi, 2023’ün başından bu yana ikinci denemesi olarak kayıtlara geçti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etimesgut Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu