Haber

Mısır’da açlık grevini sürdüren tutuklu aktivist Abdulfettah’a tıbbi müdahale

Mısır’da açlık grevindeki mahkum muhalif aktivist ve blog yazarı Ala Abdulfettah’ın annesi Leyla Suveyf, oğluna sıhhat durumu nedeniyle kaldığı cezaevinde tıbbi müdahalede bulunulduğunu söyledi.

Uluslararası birtakım yayın kuruluşlarına konuşan Suveyf, oğlunun kaldığı cezaevi idaresinin kendisine açlık grevini sürdüren Abdulfettah’a sağlık durumunun korunmasına yönelik tıbbi müdahalede bulunulduğu bilgisini verdiğini belirtti.

Konuyla ilgili tarafına herhangi bir bilgi verilmediğini aktaran Suveyf, “Bana onun (Ala Abdulfettah) herkes gibi normal bir şekilde cezaevinde olduğunu söylüyorlar. Cezaevine gittim, orada beklememi istemediler ve benden yazdığım mektupları da almadılar.” dedi.

Mısır’daki 25 Ocak Devrimi’nin sembol isimlerinden muhalif aktivist ve blog yazarı Ala Abdulfettah, 2013’te “gösteri yasağını ihlal etmek” suçlamasıyla tutuklanmıştı.

Kahire Ceza Mahkemesi, Şubat 2015’te Abdulfettah’a, tıpkı suçlamayla 5 yıl mahpus cezası vermiş, Kasım 2017’de de Yargıtay söz konusu kararı onamıştı. Abdulfettah, 5 yıl hapis cezasının dolmasının ardından Mart 2019’da “5 yıl adli kontrol şartıyla” tahliye edilmişti.

Abdulfettah, 29 Eylül 2019’da güvenlik güçleri tarafından tekrar gözaltına alınmıştı.

Mısır Devlet Güvenlik Mahkemesi, 20 Aralık 2021’de Abdulfettah’ı “yalan haber yaymak ve örgüte üye olmak” suçlamasıyla 5 yıl mahpus ve 200 bin cuneyh (yaklaşık 13 bin dolar) para cezasına çarptırmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etimesgut Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu