Yaşam

prof. Naci Görür: “Çekilmemiş Yeni Bir Hata Olabilir”

Türkiye en acı gerçeklerinden birini 6 Şubat’ta yaşadı. Açıklanan rakamlara göre Kahramanmaraş’ta sarsıntı maalesef 50 bine yakın vatandaş hayattan koptu. Bölgede çalışmalar devam ederken, yeni ‘ fay hattı’ tartışmalar başladı. Hatta hatırlayanlar olacaktır; prof. Celal Şengör, hepimizin bildiği o fay haritası için” Sinirleniyorum!‘ kullanmıştı.

Kahramanmaraş’ta yaşanan büyük sarsıntının ardından, artçı sarsıntılar devam ediyor . Uzmanlara göre bölge en az bir yıl daha sallanmaya devam edecek. Bu artçı sarsıntılardan biri dün meydana geldi. Malatya’nın Yeşilyurt ilçesinde. bir deprem oldu. 5.5 olarak açıklanan deprem Malatya’da ağır hasarlı binaları yerle bir etti.

prof. Naci Görür, depremin merkez üssünde yeni bir fay olabileceğini açıkladı!

*Türkiye canlı fay haritası.

Her depremin ardından adından sıkça söz ettirdiğimiz ancak yaptığı açıklamalar etkinlikte isabetli bir karşılık bulmadı. prof. Dr. Naci Görür bu sarsıntıyla ilgili çarpıcı bir açıklama yaptı. Bu sarsıntının yerine dikkat çeken bilim insanı, Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü’nün ( MTA) bu fayın oluşturduğu haritada görünmediğini belirten Görer, son sarsıntının olduğu noktada yeni bir fay olabileceğini vurguladı.

prof. Dr. Naci Görür’ün Twitter’dan yaptığı açıklama şöyle:

“Malatya Yeşilyurt’ta 5.5 büyüklüğünde deprem oldu. Deprem Malatya Fayı’nı vurdu. paralel bir çizgi Açık. Doç. Cengiz Zabci ve Prof.Dr. Ziya Çakır ile görüştüm bu fay MTA haritasında gösterilmiyor. yeni bir hata olabilir . Ama daha önceki 7.6 büyüklüğündeki depremin bu bölgeye yüklenmesi sonucu olduğu kesin.”

Yukarıda, MTA’nın Geosciences Map Viewer uygulamasında canlı fay haritası Anlıyorsun. Kırmızı daire dünkü depremin merkez üssü olan Yeşilyurt’u gösteriyor. Gördüğünüz gibi burada MTA haritasına göre bir fay yok.

Bu, Türkiye’nin her yerinde çekilmemiş fayların olabileceği anlamına gelmez.

prof. Dr. Naci Görür’ün Twitter’daki paylaşımı takipçi sayısını artırdı. endişeli . Çünkü MTA haritasında görünmeyen başka bir fay Türkiye’de rastgele bir yerde olabilirdi. Naci Görür, konuyu gündeme getiren bir takipçisine şu yanıtı verdi: her yerde değilancak bazı hatalar daha önce haritalanmamış olabilir…”

buldanajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etimesgut Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu