Haber

‘Resim hırsızlığı’yla suçlanan İtalya Kültür Bakanlığı Müsteşarı istifa etti

‘Sanat hırsızlığı’ iddiasıyla hakkında soruşturma açılan İtalya Kültür Bakanlığı Müsteşarı ve sanat eleştirmeni Vittorio Sgarbi görevinden istifa etti.

italyanın Il Fatto QuotidianoGazete ve kamu yayıncısı Rai’nin yayınladığı Rapor programında, 2013 yılında çalınan ‘Aziz Petrus’un Yakalanması’ başlıklı 17. yüzyıla ait tablonun 2021 yılında Vittorio Sgarbi’nin eseri olarak sergilendiğinin bildirilmesi üzerine Sgarbi hakkında soruşturma başlatılmıştı. Soruşturma kapsamında Sgarbi’nin evlerinde arama yapıldı ve tabloya el konuldu.

‘SUÇA ORTAK OLMAMAK İÇİN…’

The Guardian gazetesinin haberine göre, Milano’da düzenlenen bir konferansın marjında ​​açıklama yapan Sgarbi, “Müsteşarlık görevimden derhal geçerli olmak üzere istifa ediyorum ve önümüzdeki saatlerde (Başbakan Giorgia) Meloni’ye bilgi vereceğim” dedi. “

Aynı zamanda kültürel etkinliklere katılma karşılığında dokuz ayda yaklaşık 300 bin euro aldığı iddia edilen Sgarbi, cuma günü yaptığı istifa açıklamasında çalınan tabloyla ilgili iddialara değinmedi. Bunun yerine Ekim ayında başlatılan rekabet soruşturmasına atıfta bulunan Sgarbi, zaman zaman Milano’daki gibi konferanslara katıldığını ancak antitröst kurumunun kendisine yaptığı bildirime göre bu konferansın ‘yasadışı’ olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu: , “Dolayısıyla hepinizi bir suça ortak yapmak istemiyoruz.” “Şu an itibariyle müsteşarlık görevimden muaf konuşuyorum” dedi.

Sgarbi için 15 Şubat’ta güven oylaması yapılması beklenirken, Sgarbi faşist İtalya’nın Kardeşleri Partisi’nin lideri ve Başbakan Meloni hükümetinden istifa eden ilk kişi oldu. Sgarbi daha önce cinsiyetçi açıklamaları nedeniyle eleştirilmişti.

(DIŞ HABER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etimesgut Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu