Yaşam

RTÜK’ten Netflix, Disney+ ve Prime Video’ya Eşcinsel İçerik Cezası: Hangi İçeriklere Ceza Verilir?

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) dijital içerik platformlarına ceza verdi. ‘Türk aile yapısına aykırı’ iddiasıyla Netflix, Disney+, Amazon Prime Video, Blu TV, Bein ve Mubi. Cezanın üst uçtan verileceği öğrenildi.

RTÜK’ten yapılan açıklamaya göre, internet üzerinden isteğe bağlı yayın yapan platformlarda yayınlanan içeriklere ilişkin izleme raporları üst kurul toplantısında görüşüldü.

Netflix’in ‘Anne+’ adlı yapımının raporunda, ‘Film cinsiyet, cinsellik ve ilişkilerin sınırlarını tanımıyor, cinsiyete dayalı alternatif bir ideal dünya kuruyor, evrensel aile formunu değiştiriyor, yoğun müstehcenlik içeren sahneleri detaylı bir şekilde gösteriyor ve tüm bunları normalleştirerek ‘sağlıklı’ hale getiriyor. ‘ olarak’ tanımının ailenin korunması ilkesine aykırı görüldüğü belirlendi.

Hangi platformun hangi içerikten ceza almasına karar verildi?

Rapordaki tespitleri haklı bulan RTÜK, yayın platformuna üstten idari para cezası verilmesine karar verdi.

Netflix’in ‘Elite+’ yapımında, ‘Yayın hizmetleri … toplumun milli ve manevi bedellerine, genel ahlaka ve ailenin korunmasına karşı çıkılamaz.’ hükmü ihlal ettiği tespit edilmiştir.

Disney Plus’a ‘Aşkım Victor’ cezası…

RTÜK, Disney+’ta yayınlanan “Aşk Kazanan” dizisinin bir bölümünde “toplumu rahatsız etme ve alışılmışın dışında davranış” nedeniyle üst sınırda idari para cezasına karar verdi.

Amazon Prime’a ayrıca “ailenin korunması” unsuru nedeniyle alışılmadık bir diyalog cezası verildi.

Amazon Prime Video’ya da ‘Modern Aşk’ yapımında ‘toplumun manevi bedeli ve ailenin korunması’ ilkesine aykırı diyaloglar bulunduğu için üst sınırdan para cezası verildi.

Mubi platformunda yer alan ‘Lise’ ve ‘Ateş Odası’ filmlerinde yer alan müstehcen sahnelerin yayın ilkelerine aykırı olduğu belirlendi. Blu TV’nin ‘Kuirlerin Kitabı’ dizisi ile Bein Movies Stars’ta yayınlanan ‘Kayıp Otoyol’ adlı yabancı filmin de 6112 sayılı Kanun’un yayın unsurlarını ihlal ettiği belirlendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etimesgut Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu