Yaşam

The Last of Us Zaman Çizelgesi Değişikliğinin Nedeni Açıklandı

Hatırlayacağınız üzere The Last of Us dizisinin duyurulmasının ardından bizleri nasıl bir sürecin beklediğine dair pek çok şey öğrenmiştik. 2013 yılında çıkan oyunda ilk dönem yaşananların anlatılacağı söylendi. Esasa sadık kalınsa da bazı bölümlerde kaynak malzemeden sapmalar yaşanacaktı. Ancak Joel ve Ellie çiftinin başına gelenler anlatılacak. Bizden geriye kalanlar Dizinin zaman çizelgesinde farklı bir değişikliğe karar verildi. Bu değişiklik kararının arkasındaki sebep nihayet netlik kazandı.

Bildiğiniz üzere oyunun zaman çizelgesine göre 2013 yılında Cordyceps salgını patlak vermişti. Oyunun açılış bölümünde yaşananlar bize gösterildikten sonra yirmi yıl ileriye gidiyorduk. Yani 2033 yılına. Ancak dizi uyarlamasında olaylar 2003 yılında başlayacak ve bu bağlamda 2033’ten günümüze geçiş 2023’e yapılacak.

Last of Us Serisinin Takvimi Tam Olarak Oyunla Olmayacak

Bu değişikliğin altında yatan ilişki, hikayenin biraz daha gerçekçilik kazanmak istemesiydi. TechRadar’a verdiği bir röportajda konuşan showrunner Craig Mazin, televizyon dizileri günümüzle aynı zamanlarda geçiyor olsaydı daha mantıklı bir seçim olacağını düşündü.

“Zaman çizelgesini değiştirme kararı, Neil ile çok erken konuştuğum bir konuydu. Bu ince bir değişiklik ama geleceğe atlamak için nedenlerimiz var. Yıl 2023 olan bir dizi izliyorsam ve dizi 2043’te geçiyorsa, bana biraz daha az gerçek geliyor. Aslında, 2023’te bir TV şovu izliyorsam ve 2016’da geçiyorsa, bu da biraz daha az gerçekçi.

Bu yüzden ‘Hey, bak, bu paralel evrende, bu şu anda oluyor’ demenin farklı olabileceğini düşündüm. Bu, bu yıl oluyor.’”

Mazin ayrıca, serinin zaman çizelgesini öne alma hamlesinin, The Last of Us’ın kıyamet sonrası ortamlarının doğadan ilham alan estetiği üzerinde de bir etkisi olduğunu açıkladı. Druckmann, Mazin’in The Last of Us dizisinin bugün yer almasını tercih etmesinden dolayı minnettar olduğunu belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etimesgut Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu