Haber

Umut, hayata tutundu

İZMİR’de, down sendromlu dünyaya gelen ve iki kez açık kalp ameliyatı geçirdikten sonra kalp piliyle yaşamını sürdüren Umut Kızıl’a (8) lösemi teşhisi konuldu. Uzun müddet kemoterapi gören ve fiziksel engel olmamasına karşın yürümeyi bırakan Umut, yaşadığı güçlü süreçlere karşın pes etmedi. Umut, verdiği çabadan galip çıkarak, lösemiyi atlattı. Mucizeyi yaşadıklarını anlatan anne Hüsnügül Kızıl (36), “Umut doğduğu günden beri onu yaşatmak için elimizden geleni yapıyoruz. Doktorlar hep ‘Bu geceyi bile çıkarmayabilir’ dedi ama Umut hayata tutundu” dedi.

İzmir’de ev kadını olan Hüsnügül Kızıl ve oğlunun sağlık sorunları nedeniyle çalışamayan Nusret Kızıl’ın (36) Adem (3) ve Navaf Ali’den (5) önce en büyük çocukları olan Umut’un down sendromlu olduğu anlaşıldı. Yaklaşık 3 ay boyunca kuvözde kalan Umut, kalbiyle ilgili sorun yaşamaya başladı. Umut, 6 aylıkken Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi’nde açık kalp ameliyatına alındı. Umut’un ailesi, oğulları 8 yaşına geldiğinde bedeninde meydana gelen morlukları fark edip, Ege Üniversitesi Hastanesi’ne başvurdu. Burada yapılan tetkiklerde Umut’a lösemi teşhisi konuldu. Yaklaşık 7 ay boyunca kemoterapi tedavisi gören Umut, fiziksel engel olmamasına karşın yürümeyi bıraktı. Daha sonra Umut’un kalp sorunları yeniden nüksetti ve bir kez daha açık kalp ameliyatı oldu. Şimdi ise kalp piliyle yaşamını sürdüren Umut, tüm bu mücadeleye ve zorlu süreçlere rağmen hayata tutunmayı başararak, lösemiyi yendi.

‘KONUŞMAMAYA VE YÜRÜMEMEYE BAŞLADI’Umut’un doğduğu günden bu yana büyük sıhhat meseleleriyle gayret ettiğini ve her gün oğlunu kaybetme dehşetiyle yaşadığını lisana getiren anne Kızıl, şunları söyledi:  “Umut down sendromlu olarak dünyaya geldi. Çok sıkıntı bir süreç geçirdik. 3 ay boyunca kuvözde kaldı. Daha sonra kalp problemleri başladı. Umut hemen Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi’nde açık kalp ameliyatına alındı. Henüz 6 aylıkken kalp ameliyatı oldu. 1,5 sene cihaza bağlı yaşadı. 4 yıl kalp sorunlarıyla mücadele etmekle geçti. Çok şükür toparlandı, derken bu sefer lösemiyle karşılaştık. Tam 8 yaşını doldurduktan sonra bu hastalığı öğrendik. Umut çok halsizdi. Vücudunda morluklar oluşmaya başladı. Yapılan testler sonucunda Ege Üniversitesi Hastanesi’nde lösemi teşhisi kondu. 6-7 ay boyunca sıvı olarak kemoterapi aldı. Daha sonra kalp rahatsızlığı yine nüksetti. Yaklaşık 2 ay evvel tekrar açık kalp ameliyatı oldu. Artık kalbinde pil ile yaşıyor. Umut bebekliğinden beri gördüğü ilaçlar ve kemoterapiler yüzünden yürümeyi bıraktı. Tabipler yürümesi için bir mahzur olmadığını söylese de o yürümüyor. Down sendromlu çocuklarda kimi davranışlarda takıntı da oluştuğu için yürümediğini düşünüyoruz. Umut evvelden ‘anne’, ‘baba’, ‘amca’ diyordu. Birinci kemoterapiyi aldıktan susmaya başladı. Umut doğduğu günden beri onu yaşatmak için elimizden geleni yapıyoruz. Tabipler ‘Bu geceyi bile çıkarmayabilir’ dedi fakat Umut hayata tutundu. Ben daima bu endişeyle yaşadım.”Umut’un tedavi sürecinin iyiye gittiğini anlatan baba Kızıl ise “Kemoterapi tedavisi tamamlandı. Denetim altındayız. Tek sorunumuz yürüyememesi fakat onun dışında her şey yolunda. Tedaviye olumlu karşılık vermesi bizi çok sevindirdi. Hiç umudumuz kalmamıştı. LÖSEV’den çok fazla destek aldık” diye konuştu. ‘MUCİZE ÇOCUKLARIMIZDAN BİRİ’Lösemili Çocuklar Vakfı (LÖSEV) Halkla İlişkiler Koordinatör Yardımcısı Gamze Berçin Edirne de “LÖSEV olarak 25 yıldır löseminin tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu savunuyoruz. Önemli olan tedavi ve hijyen koşullarına dikkat etmek. Umut da takip ettiğimiz, destek olduğumuz mucize çocuklarımızdan birisi. Umut’un kıssası umut dolu. Pek çok süreçle uğraş edip bu süreci atlattı. İnşallah bundan sonrasında da hayatına en yeterli halde devam edecek” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etimesgut Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu