Ekonomi

WeWork iflas başvurusunda bulundu

WeWork Inc. yaklaşık 19 milyar dolarlık borcuyla iflas başvurusunda bulundu.

Ortak çalışma alanları sunan şirket, pandemi döneminin ardından toparlanmaya çalışıyordu. Mevcut durum şirketin bu dönemde uğradığı zarardan kurtulamadığını gösteriyordu.

New York merkezli şirket, yaptığı açıklamada, teminatlı tahvillerinin yaklaşık %92’sini temsil eden alacaklılarla yeniden yapılandırma anlaşmasına vardığını ve ofis alanı kiralama portföyünü yeniden düzenleyeceğini söyledi.

İflas başvuru dosyasında şirketin aktiflerinin 15 milyar dolar seviyesinde olduğu belirtildi.

WeWork’ün iflasa doğru giden süreci 2019’da başladı. Birkaç ay içinde şirket, halka arz planlarından binlerce insanı işten çıkarmaya ve milyarlarca dolarlık bir kurtarma paketi arayışına geçti.

Pandemi sektörü vurdu

Pandeminin çalışma alışkanlıklarını bozmasının ardından diğer ortak ofis alanı firmaları da ağır darbe aldı. Knotel Inc. ve IWG Plc’nin bağlı ortaklıkları sırasıyla 2021 ve 2020’de iflas başvurusunda bulundu.

WeWork, 2023’ün başlarında kapsamlı bir borç yeniden yapılandırmasını kabul etse de kısa sürede yeniden sorunla karşılaştı.

Ağustos ayında faaliyete devam etme kabiliyeti konusunda “önemli şüpheler” olduğunu belirtmişti. Haftalar sonra, neredeyse tüm kiralama sözleşmelerini yeniden müzakere edeceğini ve “düşük performans gösteren” yerlerden çekileceğini açıkladı.

WeWork’un 30 Haziran itibarıyla 39 ülkede 777 lokasyonu bulunuyor. Şirketin doluluk oranı 2019 seviyelerine yaklaşsa da kârsız kalıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etimesgut Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu