Haber

Yozgat’ta Depremzedeler El Sanatları Kursuna Katılıyor

SEYFİ ÇELİKKAYA

Kahramanmaraş6 Şubat depremlerinden sonra YozgatTürkiye’ye gelerek aileleriyle birlikte yurt, pansiyon, misafirhane gibi toplu yaşam alanlarına yerleşen kadınlar, Halk Eğitim Merkezi’nin açtığı el sanatları kursunda farklı eserler tasarlayarak afetin etkilerinden uzaklaşmaya çalışıyor.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremler sonrasında evleri yıkılan ya da hasar gören binlerce depremzede, kamu kurumlarının ahengi ya da kendi imkanlarıyla baş başa bırakıldı. Yozgat

“KURSLARIMIZ BUNLARLA MEŞGUL OLARAK DEPREMİ UNUTTU”

Malatyalı depremzede Suna Altunsu, depremin ardından Yozgat Bozok Üniversitesi üzerinden Yozgat’a geldiklerini belirterek, “Bir süre sonra burada halk eğitimi yoluyla kurslar açıldı. Depremzedeler burada biraz daha moral olsun diye ve Aynı zamanda burada vakit geçirip el sanatları yapılıyor.Kurslar açıldı.Odun yakma kursu açıldı,buradan memnunuz.”

Hatay Hassalı depremzede Leyla İzsüren, “Şu anda ördüğüm çanta burada el işi yapıyoruz. Taburcu oluyoruz, bizi çok rahatlatıyor. Deprem günlerini bir nebze de olsa hatırlamaktan ya da yaşamaktan kurtuluyoruz. biraz, o günleri unutuyoruz.Burada günlerimiz çok güzel.’ dedi.

“İLK GELDİKLERİNDE DEPREMİN İZLERİNİ UNUTMAZLAR”

Yozgat Halk Eğitim Merkezi Usta Öğretim Üyesi Zeynep Şenol da kursun ilk gününde kursa katılan kursiyerlerin sarsıntının etkisinden kurtulamadıklarını gözlemlediklerini söyledi. Bugün daha iyi durumda olduklarını söyleyen Şenol, şunları söyledi:

“Halk Eğitim Merkezi aracılığıyla Şehit İbrahim Yılmaz Eğitim Merkezi’nde el sanatları kursumuzu açtık. Depremzedelere o günleri, kötü günleri unutturmak için hep birlikte el emeği göz nuru yaptık. Hem o günü unutmak hem de o günü unutmak için kursumuza devam ediyoruz. hediye olarak ve kafalarını oyalamak için.Kursumuzda çocuk yeleği yaptık, lif ördük, bir sürü çanta ördük, filografi yaptık, yakma çalışmaları yaptık, 30 kursiyerimiz var, sanırım devam edeceğiz çünkü talep çok fazla.ilk geldiğimizde beyin sarsıntısının izlerini unutamadılar.inşallah aktivite ve çalışmalarımızla bir nebze de olsa bize o günleri unutturabilmişizdir.Biraz sohbet biraz el işi yaptık. arkadaşlarımızla birlikte günler.”

Kaynak: ANKA / Ömür Boyu

haber-can.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etimesgut Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu