Haber

Zafer Partisi yöneticilerine Erdoğan’a hakaretten dava açıldı

Zafer Partisi Yakutiye İlçe Başkanı Yunus Kaya ile yönetim kurulu üyesi Hasan Burhan Aydemir hakkında cumhurbaşkanına hakaretten soruşturma başlatıldı. Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı, “Recep Tayyip Erdoğan Fuar Merkezi” yazılı pankartın yanına “Erzurum’da hırsız var uyanın” pankartı astığı gerekçesiyle iki yönetici hakkında dava açtı.

Halk TV yazarı İsmail Saymaz, bugünkü yazısının “Yandaki pankartta Erdoğan’ın adı olduğu için hakaretten dava açıldı” başlıklı bölümünde konuyu şöyle anlattı:

“Zafer Partisi Erzurum İl Başkanlığı, 18 Eylül’de parti binasının üst geçidi ve köprüsü olan binasına ‘180 milyon dolar nerede? -Çaldıklarının hesabını vereceksin -Uyan ErzurumHırsız var”.

Dakikalar sonra pankartlar indirildi.

Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı, üst geçide pankartlar asan Zafer Partisi Yakutiye İlçe Başkanı Yunus Kaya ve yönetim kurulu üyesi Hasan Burhan Aydemir hakkında cumhurbaşkanına hakaretten soruşturma başlattı.

Kanun gereğince dava açmak için Adalet Bakanlığı’na başvurdu.

Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü geçen 16 Ocak’ta izin vermişti.

İlginç olan pankartta cumhurbaşkanının fotoğrafı yok.

Başkanı ima eden bir kelime yok.

Dava neden açıldı?

Çünkü…

Üst geçitte, Zafer Partisi’lilerin astığı pankartın yanında, o dönemde Erzurum Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği ‘MNG Expo & Congress’ adlı fuarın pankartı vardı. ‘Yüzlerce seçkin markada yüzde 80’e varan büyük indirimler’ sloganıyla pankarta asılırken, fuarın ülkeler arasında Recep Tayyip Erdoğan Fuar Merkezi’nde yapılacağı yazıldı.

ee?

ee şudur:

Zafer Partisi üyeleri, Uluslararası Recep Tayyip Erdoğan Fuar Merkezi’nin adını taşıyan pankartın yanına ‘Çaldığının bedelini ödeyeceksin – #UyanErzurumHırsızVar’ yazılı pankart asarak Cumhurbaşkanı’na hakaret etmekle suçlanıyor.

Gözlerinize inanamayacaksınız ama işte bu!

Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü izin yazısı şöyle:

Yüzlerce seçkin markada ’80’e varan büyük indirimler’de. ‘Uluslararası Recep Tayyip Erdoğan Fuar Merkezi’ yazılı pankartın yanında ‘180 milyon dolar nerede? Çaldıklarının bedelini ödeyeceksin! ‘Uyan Erzurum’da Hırsız Var’ yazılı pankartın asılması, Cumhurbaşkanı’na hakaret olarak değerlendirilebilir…’

Zafer Partisi mensupları, amacının hakaret olmadığını vurgulasa da sonuç değişmedi. Bu kapsamda Kaya ve Aydemir hakkında cumhurbaşkanına hakaretten dava açıldı.

İlk duruşma 5 Mayıs’ta.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etimesgut Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu