Sağlık

65 Yaş Üstü ve Kanser Hastaları Muaf (Onaylı Randevu Sistemi)

MHRS’nin yerini alan Onaylı Randevu Sistemi uygulamasından 65 yaş üzeri hastalar ve kanser hastalarının muaf olacağı bildirildi.

SAHİM-SEN Başkanı Özlem Akarken, Sağlık Bakanlığı tarafından yeni devreye alınan Onaylı Randevu Sistemi hakkında bir açıklama yayımladı. Hekim örgütlerinin, “Bu sistemde Hekim-hasta karşı karşıya gelecek” şeklinde eleştirdiği sistem hakkında bilgi veren Akarken, “Onaylı randevu sistemindeki bu uygulamadan 65 yaş üstü hastalar ve kanser hastaları muaf tutulacak. Bu gruptaki hastalar, her zaman randevu alabilecek. Randevu, kişi tarafından ya da otomatik olarak onaylanmış olsa da 23 Mayıs 20.00’ye kadar iptal edilebilecek. Bu saate kadar onaylı randevusunu iptal etmeyen ve randevusuna gitmeyen kişilerin, aynı branş için 15 gün boyunca yeni randevu alması kısıtlanacak. Fakat kişiler sağlık tesislerinden randevusuz hizmet alabilecek. Randevusuz kelimesi açılmalı, belirtilmez ise aciller dolabilir. Randevuları onaylanmadığı için otomatik iptal edilen kişiler, tekrar randevu alabilecek. Herhangi bir kısıtlama uygulanmayacak. Saat 20.00 itibarıyla otomatik olarak iptal edilerek boşalan randevular, öncelikli olarak talepte bulunan kişilere verilecek” dedi.

ONAYLI RANDEVU SİSTEMİ BAŞLADI ! 

Onaylı Randevu Sisteminde Randevusuz Hasta Alınacak Mı ?

Akarken, şunları söyledi, “Randevu sistemi için adımlar atılmıştır. Lakin randevusuz bakılacak kelimesi çok konuya gebe bu randevusuz kelimesi açılmalı. Mantıken eğer randevusuz (ki bu mümkün değil) muayene olabiyorsam ne diye randevu ile uğraşayım diyecek vatandaş hem uzun vade tahlil ve görüntü randevusu veriyorsun hem  de sonuç için randevu dahi alamıyoruz olacak, bu da bir çelişkidir. Randevu sisteminde düzenleme yapılırken personel yetersizliği, mobbing, bedenen ruhen yıpranan personel göz önünde bulunduruldu mu gelecek günlerde göreceğiz. 2022 verilerine göre İntihar eden 39 hekimden 16’sı (%41) cerrahi tıp branş hekimi, 11’i (%28,2) aile sağlığı merkezinde ya da hastanelerde pratisyen hekim, 11’i (%28,2) dahili tıp branş hekimi, 1’i (%2,6) temel tıp branş hekimi olarak görev yapmaktaydı. Bakanlık bunları da göz ardı etmesin… Başta hekim olmak üzere sağlık kurum çalışanlarının intiharlarının önlenmesi için ivedilikle bir komisyon kurmalı ve tedbir alınmalıdır. Bu randevu sistemi hekimler ve sağlık kurum çalışanları ile işleyecektir2 (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etimesgut Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu