Ekonomi

Brent Petrol Yükseldi, Varil Fiyatı 78,58 Dolara Yükseldi

Uluslararası piyasalarda Brent petrolün varili 78,58 dolardan işlem görüyor.

Dün 80,64 dolara yükselen Brent petrolün varil fiyatı günü 78,50 dolardan tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı bugün kapanış tarihi olan 09.50’ye göre yüzde 0.10 artarak 78.58 dolardan işlem görüyor. Bir varil Batı Teksas tipi (WTI) ham petrol birkaç dakika içinde 74,23 dolardan alıcı buldu.

Petrol fiyatları, dünyanın en büyük petrol tüketicisi olan ABD’den gelen ham petrol stok verileri öncesinde yükseldi. Piyasa oyuncularının ABD’de talebin artacağı ve stokların düşeceği beklentisi fiyatların yükselişini destekledi. Ayrıca Çin’de ekonomik büyümenin beklenen düzeyde olmaması nedeniyle hükümetin ekonomiyi teşviklerle canlandırmaya çalışacağı öngörüsü de fiyatların kısmi yükselişinde etkili oldu.

ABD dolarının diğer para birimleri karşısında değer kaybetmesi de petrol fiyatlarının yükselmesine yardımcı oldu. ABD dolarının diğer para birimleri karşısındaki değerini ölçen ABD dolar endeksi %0,10 düşüşle 99.425 oldu. Zayıf doların talebi artırması ve petrolü döviz kullanıcıları için daha ucuz hale getirmesi bekleniyor. Dolar endeksi geçtiğimiz hafta Nisan 2022’den bu yana en düşük seviyesi olan 99.260’a geriledi.

Petrol piyasaları ise küresel arzın daralmasına ve dünyada faizlerin yükselmesine odaklandı. Suudi Arabistan ve Rusya’daki üretim kesintilerinin etkisinin hissedilmeye başlamasıyla birlikte 2023’ün ikinci yarısında ham petrol arzının önemli ölçüde azalması bekleniyor. Dünya genelinde faiz hareketlerini yakından takip eden yatırımcılar, enflasyona ilişkin daha net işaretler bekliyor. günün ilerleyen saatlerinde ABD perakende satışları ve endüstriyel üretim verilerinin açıklanmasıyla düşecek.

Teknik olarak Brent petrolde 78.86-78.92 dolar aralığının direnç, 78.54-78.44 dolar aralığının ise takviye bölgesi olarak takip edilebileceği belirtiliyor.

seyitgazihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etimesgut Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu