Haber

Kılıçdaroğlu’na canlı yayında soruldu: Cumhurbaşkanı adayı olur musunuz?

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, tv100’de Uğur Dündar ile Haftanın Panorama programına konuk oldu. Gündemle ilgili açıklamalarda bulunan Kemal Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanı adaylığı hakkında konuştu.

“SON TOPLANTIDA CUMHURBAŞKANI ADAYLIĞI KONUŞULMADI”

CHP genel başkanı Kılıçdaroğlu, “Cumhurbaşkanı adayı olur musunuz?” sorusuna şu yanıtı verdi: “Tüm samimiyetimle ifade edeyim. Altı liderin masasında daha önce cumhurbaşkanı adayının nitelikleri konusunda fikir birliğine varmıştık. Bunu bir açıklama ile kamuoyuna duyurduk. Son toplantıda cumhurbaşkanı adaylığı konuşulmadı, tartışılmadı, liderler bu konuya atıldı, onlar da girmiyor.

“YOL HARİTASI ÇIKARSA CUMHURBAŞKANI ADAYI BELİRLENMEYE GELİR”

Öncelikle üzerinde mutabakata varılan bir metin, yani bir hükümet programı olmalıdır. Bu yol haritasında yaklaşık 3-4 aydır her parti farklı ve ayrı ayrı genel başkan yardımcısı var ve onun başkanlığında altı kişi toplanıyor, son şeklini veriyor. Uzlaşı sağlanamayan metinler genel liderlere sunulur. Geçen toplantıda bu konuda uzlaşma sağlandı. Büyük olasılıkla, yol haritası ve hükümet programı ortaya çıkarsa ve ne yapacağımıza, hangi hedeflere sahip olduğumuza, hangi zaman dilimine odaklanacağımıza dair bir yol haritası çıkarsa, sıra cumhurbaşkanı adayını belirlemeye gelecek.”

“ONAYDAN SONRA, ÖZGÜN Telaffuz da sağlanacaktır”

Kılıçdaroğlu, “30 Ocak’ta yapılacak yol haritası açıklamasında neler yer alacak?” sorusuna ise şöyle yanıt verdi: “Takdir edersiniz ki açıklamam doğru olmaz. Şöyle özetleyeyim. İktidara geldiğimiz Türkiye’yi içinde bulunduğumuz külfetli durumdan nasıl çıkaracağız? Açık yargı, sağlık, dış politika, teknoloji konusu, bilim ve üniversitede önceliklerimiz neler olacak? Bu konuda yapılacak bir çalışma. Uzlaşma sağlandıktan sonra artık cumhurbaşkanları telaffuz birliğini sağlamış olacak. Bu yol haritasından sonra ortaya çıkıyor.Böylece eğitimde amacımız ben ve Akşener Bey ve diğer başkanlar Sayın Babacan, Sayın Gültekin, Sayın Temel onlar da emsal teşkil edecek şekilde konuşacaklar. eğitim ve yardım anlamında takip edilir.Böylece bir telaffuz birliği sağlanır.”

mazgirt-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etimesgut Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu