Ekonomi

Türkiye’de spor yapanların oranı kaç? Avrupa ülkeleri arasında en düşük oran Türkiye’de

Araştırmalar Avrupa ülkeleri içinde en az spor yapan ülke vatandaşlarının Türkiye olduğunu gösteriyor. Avrupa Birliği’nde ‘spor yapmayanların oranı’ yüzde 47 iken bu oran Türkiye’de yüzde 88.

Gelişmiş Batı Avrupa ülkelerinde idman yapanların oranı daha yüksek. Buna rağmen Balkan ve Doğu Avrupa ülkelerinde bu oran düşük.

AB İstatistik Ofisi (Eurostat) bilgileri, Avrupa’nın ‘spor haritasını’ ortaya çıkarıyor. 2019 yılı datalarına nazaran “Haftada hiç aerobik fiziksel aktivite yapmayanların oranı” Türkiye’de yüzde 88.

Türkiye’yi Romanya (yüzde 84) ve Bulgaristan (yüzde 81) takip ediyor. Hiç spor yapmayanların oranın en düşük olduğu ülke ise yüzde 14 ile Norveç.

Spor yapmayanların oranı başka kimi ülkelerde ise şöyle: Yunanistan yüzde 68, İtalya yüzde 64, Fransa yüzde 49, İngiltere yüzde 44, Almanya yüzde 28, İsveç yüzde 24, Hollanda yüzde 23, Finlandiya yüzde 23 ve Danimarka yüzde 18.

Haftada 5 saatten fazla spor yapanların oranının en düşük olduğu ülke yüzde 3 ile Türkiye. Bu oran AB’de yüzde 18. En fazla spor yapan ülke vatandaşları ise yüzde 45 ile Hollanda ve yüzde 43 ile Norveç.

İsveç’te halkın yüzde 33’ü haftada 5 saatten fazla spor yapıyor. Bu oran Almanya’da yüzde 29.

  • Her gün yalnızca iki dakika ağır idman vefat riskini kıymetli ölçüde azaltıyor

Avrupa’da bisikleti en çok hangi ülke vatandaşları kullanıyor?

Bisiklet kullanımı, o bölgede bisiklet yolu imkanları ve ikamet adresi ile işyeri ortasındaki ara üzere çevresel şartlar da tesirli olabilir. 2019 yılı bilgilerine nazaran “haftada en az bir defa 10 dakika bisiklete binenlerin oranı” Türkiye’de yüzde 5. AB ortalaması ise yüzde 24. Türkiye 31 ülke içinde sondan üçüncü.

Haftada en az bir kez 10 dakika bisiklete binenlerin oranının en yüksek olduğu ülke yüzde 61 ile Hollanda. İskandinav ülkelerinde bu oran hayli yüksek.

  • DSÖ: Nizamlı spor eksikliğinin sıhhat sistemlerine maliyeti 2030’da yıllık 28 milyar dolar olacak

“Haftada en az bir defa kas geliştirme egzersizi yapanlar”ın oranına bakıldığında Türkiye yüzde 4 ile sondan ikinci. Son sırada ise yüzde 3 ile Romanya yer alırken AB ortalaması yüzde 26.

Kas geliştirmeye en ilgililer yeniden İskandinavlar. Bu oran yüzde 60 ile en yüksek Finlandiya’da. İskandinav ülkelerinden çabucak sonra 5. sırada yüzde 47 ile Almanya var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etimesgut Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu